"> Nike Air Jordan 1 - Premiery • recenzje • Newsy • Ataf.pl
Premiery • recenzje • Newsy • Ataf.pl

Sneaker Archive

Nike Air Jordan 1

23 stycznia 2018

Nike Air Jordan 1

Obuwie, którym się dziś zajmiemy to jeden z największych klasyków jakie możemy dostać obecnie, dla niektórych przebijają trampki czy AF1. Model wynikł z problemów finansowych z jakimi zmagało się Nike w 1994, gdy to ich przychody ze sprzedaży był zbyt małe, chociażby na utrzymanie reklam. Zmienili podejście do reklamy i znaleźli osobę, która sama swoim działaniem zapewni im najlepsze miejsca reklamowe, czyli Michael’a Jordan’a. MJ był wybrany przez Chicago Bulls z numerem 3 w drafcie, a jego poczynania na boisku zapowiadały narodziny wielkiego gracza. Nike miało trudności z przekonaniem Jordan’a do podpisania kontraktu z nimi, albowiem preferował on obuwie od Converse, grał w nich na uniwersytecie i zapewne był już przyzwyczajony do nich. Jednak brak ofert od firm, które preferował Jordan, czyli Converse i Adidas oraz naciski ze strony David’a Falk’a, który był agentem MJ sprawiły, że podpisał kontrakt z Nike. Kontakt ten dawał MJ’owi bardzo dużo, bo własną linię obuwia.

Obuwie, zostało zaprojektowane przez Peter’a Moore’a i początkowo Michael nie był przekonany do nich, twierdził, że wygląda w nich jak Klaun. Jednak z czasem przekonał się do nich. Co ciekawe, Air Jordan 1 podczas premiery był limitowane, 1 para na 1 klienta a ich cena wynosiła 65$. Air Jordan 1 zostały wydane w 1985 i były pierwszym modelem wydanym w wielu kolorach, który zobaczyć można było na parkietach. Łącznie zostało wydanych 23 kolorystyki OG Air Jordan 1, oraz 3 kolorsytyki Air Jordan 1 KO. AJKO różniły się od zwykłej wersji Air Jordan 1 materiałem cholewki, był wykonane z płótna. Cholewka miała lekko inny kształt a podeszwa pochodziła z modelu Nike Vandal. Model AJKO jest modelem o którym nie wiadomo wiele, skrót AJKO, rozwijany przez wiele osób jako Air Jordan Knock Out nie jest potwierdzony przez Nike, a znalezienie modelu OG z 1985 roku graniczy z cudem.

Nike Air Jordan 1 OG 1985 | Źródło – Yoan Kicks
Air Jordan 1 KO Retro | Źródło – BigmanEarl

Legenda Michael’a Jordan’a i jego obuwia narodziła się z faktu, że NBA karało MJ’a za grę w obuwiu, które nie spełniało wymogów co do przepisów związanych z uniformami NBA. Nike mimo wysokich kar, płaciło je i prosiło Michael’a aby dalej grał w obuwiu, które łamało przepisy. Tak oto powstała legenda, że Air Jordan 1 są tak dobre, że w lidze jest zakaz grania w nich. Jednak patrząc na daty dokumentów związanych z owymi karami oraz zdjęcia Jordan’a podczas gry to niestety, ale nie miał wtedy modelu Air Jordan 1 na nogach tylko Nike Air Ship.

Jednak mimo tech nieścisłości, czas przez jaki informacja o zbanowaniu przez ligę AJ1 oraz sama ranga buta pośród osób związanych z tematem sprawia, że można lekko przymknąć oko na to lekkie marketingowe kłamstewko.

Buty z daleka mogły przypominać troszkę model Dunk, jednak nic poza spodem podeszwy nie było podobne. Panele był poprowadzone inaczej, w szczególności w tylnej części oraz dookoła kostki. Sama cholewka była wyższa a w podeszwie zastosowano system Air. Specjalnie dla Michael’a stworzono logo Wings, które do dziś znaleźć można na wielu produktach marki Jordan.

Logo Wings, Air Jordan 1 BRED | Źródło – Sneakerpedia

Model AJ1 pierwszy raz miał swoje retro w 1994 roku , czyli w czasie pierwszego odejścia z NBA i bardzo źle szła ich sprzedaż. Kolejne retro było wydane w 2001 roku i do dziś wydawane jest zarówno w nowych kolorystykach, jak i wersjach czy wysokościach cholewki. Poniżej zobaczycie fotki najnowszego wcielenia AJ1, czyli wersję Flyknit.

Panele zostały zamienione Flyknitem o różnej gęstości, grubości oraz sposobie splotu. Takie rozwiązanie daje zupełnie inne odczucia w kwerstii dopasowani, zwiększa ich przewiewność oraz daje inny ciekawy wygląd buta. Elementami skórzanymi jaki możemy tutaj znaleźć to boczna łyżwa Nike, logo wings przy kostce, logo na języku, lamówka języka oraz wyściółka.

Jeżeli jesteście zainteresowani modelem Air Jordan 1 to znajdziecie je u nas w sklepie w wielu wariantach.


  Written by:


  previous post

  Adidas Arkyn

  next post

  Nike Epic React


  Leave a comment

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *