"> Nike Air Jordan 4 – Historia - Premiery • recenzje • Newsy • Ataf.pl
Premiery • recenzje • Newsy • Ataf.pl

Kicks Memories Sneaker Archive

Nike Air Jordan 4 – Historia

27 lutego 2019

Nike Air Jordan 4 – Historia

Nike Air Jordan 4 – Historia

Air Jordan 4 – dla wielu fanów brandu model szczególny oraz najbardziej kojarzący się z koszykarzem grającym w szeregach Chicago Bulls. Wszyscy entuzjaści powinni zostać usatysfakcjonowani tegorocznymi premierami, ponieważ w roku 2019 mija dokładnie 30 lat od kiedy „czwórki” zostały zaprezentowane po raz pierwszy. Od tego czasu ogromna ilość wydań retro przyczyniła się do zdobycia serc buciarzy na całym globie. W 1989 łącznie wyszły 4 wersje AJ4 – Fire Red, Bred, White Cement oraz Military Blue. W samych butach Jordan rozegrał świetny sezon oraz zagrał w meczu gwiazd NBA.

Budowa AJ4

Model bardzo podobny do swojego poprzednika – trójek , wysokość cholewki nie uległa zmianie, natomiast tym co od razu rzuca się w oczy to duży język z równie dużym naszytym logiem Air Jordan z dopiskiem „Flight”. Pod językiem kryje się wszyty napis AIR JORDAN napisany co ciekawe do góry nogami, spowodowane było to tym, że gdy odwiniemy i włożymy go pod sznurówki napis pojawi się w odpowiedniej pozycji. Rozwiązanie to jednak nigdy nie przyjęło się i użytkownicy obuwia, w tym MJ preferowali standardowy wygląd i ułożenie języka.

Były to również pierwsze Jordany w których zastosowano wentylację w postaci siatki na boku buta oraz na językach, zabieg miał na celu zwiększenie wygody użytkowania a za razem zmniejszyła się waga samego obuwia. Logo Nike zostało umiejscowione identycznie jak w przypadku poprzedniego modelu – podeszwa zewnętrzna oraz plastikowy element na tyle obuwia, który w czwórkach został przedłużony aby umożliwić łatwiejsze zakładanie butów. Tinker Hatfield wprowadził również kolejną innowację a mianowicie „skrzydła”, zwiększające stabilizację stopy podczas gry. Kolejnym wspólnym elementem łączącym 3 i 4 Jordany jest widoczna poduszka z powietrzem umiejscowiona pod piętą

Nike Air Jordan 4 to jedne z najbardziej udanych butów nie tylko tych wychodzących spod szyldu Nike czy Jordana, ale w całej historii obuwia sportowo-lifetyle’owego. Czwórki znakomicie zaadaptowały się w modzie ulicznej i do dziś każda premiera elektryzuje fanów marki. A ten rok będzie wyjątkowy ponieważ z okazji 30-lecia modelu już na 11 maja została ustalona premiera jak dla mnie najlepszych czwórek, mowa o Bredach przypominających wydania z 1989 i 99 roku.

A jakie czwórki Wy uważacie za najlepsze? Poniżej parę przykładowych kolorystyk modelu.

Jordan 4 Retro Fire Red – 308497-110

Jordan 4 Retro Raptors – AQ3816-065

Jordan 4 Retro Bred 308497-060

Jordan 4 Retro Green Glow – 308497-033

Jordan 4 Retro 11Lab4 Red – 719864-600

Jordan 4 Retro Doernbecher – 308497-015

Jordan 4 Retro Laser – 705333 105

Jordan 4 Retro Travis Scott Cactus Jack – 308497-406


    Written by:    Leave a comment

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *